04.02.2020

Odsłon: 973

Marek Lembrych

GTK Arka Gdynia wygrywa Młodzieżowy Puchar Polski

Koszykarki GTK Arka Gdynia okazały się najlepsze w Młodzieżowym Pucharze Polski do lat 22 kobiet. W finale podopieczne Jeleny Skerović i Tomasza Wojdyły pokonały Eneę AZS AJP Gorzów Wlkp. 64:49. MVP turnieju finałowego została Magdalena Szymkiewicz z GTK Arka.

Młodzieżowy Puchar Polski to nowa impreza w kalendarzu rozgrywek prowadzonych przez Polski Związek Koszykówki. Rozgrywana jest w kategorii do lat 22 kobiet oraz 20 mężczyzn.

Drużyny, które zagrały w Lublinie przebrnęły przez turnieje półfinałowe Młodzieżowego Pucharu Polski w Gorzowie Wielkopolskim oraz Gdańsku. W pierwszym etapie zmagań porażki nie zaznały GTK Arka Gdynia oraz Enea AZS Poznań.

O zwycięstwo w cyklu zmierzyły się Enea AZS AJP, która w półfinale pokonała Eneę AZS Poznań oraz lepsza w sobotę od UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki drużyna GTK Arki. Oba kluby mierzyły się już w turnieju półfinałowym w Gorzowie Wielkopolskim. Wówczas nieznacznie lepsze (56:49) były koszykarki z Pomorza.

Finał zaczął się po myśli gorzowianek, które objęły prowadzenie 13:8. Enea AZS AJP źle rozpoczęła jednak drugą kwartę, trafiając przez 7 minut tylko jedną trójkę. W tym samym czasie GTK Arka uzyskała 18 punktów i uzyskała przewagę 30:18.

Od tego momentu zespół Roberta Pieczyraka i Janusza Kopaczewskiego starał się odrabiać straty i choć kilka razy zbliżył się na odległość jednego trafienia z gry, nie zdołał wyjść na prowadzenie. Ostatnią kwartę GTK Arka wygrala 19:5.

Najwięcej punktów dla gdynianek uzyskała Magdalena Szymkiewicz (17), która została wybrana MVP turnieju finałowego. Z double-double spotkanie ukończyła Anna Wińkowska (10 pkt i 13 zbiórek). 16 punktów dla GTK Arki uzyskała Julia Piestrzyńska.

Ponownie najlepszą punktującą Enea AZS AJP była Wiktora Keller (24 pkt, 4 zbiórki i 4 przechwyty), która w Lublinie na przestrzeni 46 godzin rozegrała 4 mecze - 19-latka grała także w Suzuki Pucharze Polski Kobiet.

Kluby rywalizujące w Lublinie miały zapewniony awans do turnieju finałowego do lat 22 kobiet o pozostałe cztery miejsca walczyło osiem drużyn w turniejach półfinałowych w Bochni oraz Poznaniu.

Wszystkie spotkania Młodzieżowego Pucharu Polski odbyły się w Hali im. Zdzisława Niedzieli, Al. Zygmuntowskie 4 w Lublinie. Bezpośrednio po finale MPP rozpoczął się finał Suzuki Pucharu Polski Kobiet.